NASDAQ – 100 endeksi 31 Ocak 1985 tarihinde faaliyete geçmiş ve Nasdaq borsasında kote olmuş finansal olmayan en büyük 100 menkul kıymeti içerir. Endeks, bilgisayar donanım ve yazılımı, telekomünikasyon, toptan/perakende ticaret ve biyoteknnoloji ile ilgili büyük sanayi gruplarını kapsar. Kuruluşların endeksteki ağırlıklarının belirlenmesinde büyük şirketler için bazı kısıtlamalar uygulanmasının yanında şirketlerin piyasa değerlerine başvurulur.

NASDAQ-100 finansal kuruluşları içermemektedir ve Amerika’daki diğer endekslerden farklı olarak Amerikan kuruluşu olmayan şirketleri de içermektedir. Yabancı şirketler 2002 yılında hafifletilmiş olan katı kurallar eşliğinde Ocak 1998 yılında endekse dahil edilmiştir.

Kuruluşların endekse dahil olabilmeleri için Nasdaq borsasında en az 2 yıl boyunca 200.000 hisse hacmiyle kote olmuş olmaları ve 3 aylık ve yıllık raporlarını sunmuş ve iflas konumunda bulunmamış olmaları gerekmektedir.

Şirket sıralamaları bir inceleme sürecinin ardından yıllık olarak yayınlanmaktadır. Nasdaq – 100 sıralamasındaki değişimlerin hisse başına fiyat üzerinde büyük etkileri olmaktadır. Endeksten düşen şirketlerin yerine sıralamada gereklilikleri sağlayabilen bir sonraki şirket getirilir.

NASDAQ-100 endeksi sık sık “ NASDAQ Bileşik Endeksi” ile karıştırılmaktadır. “NASDAQ” olarak anılmakta olan “NASDAQ Bileşik Endeksi” , NASDAQ Borsasına kote olmuş tüm şirketleri içermektedir.