Birikimlerinizi borsada değerlendirmek istiyorsanız, günümüzde eskiye göre daha iyi olanaklar altında bu isteğinizi gerçekleştireceğinizi belirtmek istiyorum. Eskiden gerçekleştirilen işlemler günümüz işlemleri ile karşılaştırıldığı zaman, ne kadar ilkel koşullar altında işlemlerin gerçekleştirildiğini göreceksiniz. Şimdi borsa seans salonlarına hiç uğramadan hatta evinizden, işinizin başından ayrılmadan kısa bir zaman harcayarak işlemlerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Bilindiği gibi borsada yatırım yapılıyorsa dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi canlı borsa takibi yapmaktır. Yatırım araçları üzerine etkili olan faktörlerin bilinmesi, faktörlerin ne yönde etkiler yarattığının bilinmesi ve bu faktörlerde meydana gelen dalgalanmaların anlık takip edilmesi gerekmektedir.

Borsa birçok değişken üzerine kuruludur ve bu nedenle de fazla risk içermektedir. Bu risklerin sınırlandırılması ise mümkündür. Riskleri sınırlandırmak için de dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi canlı borsa takibi yapmaktır. İnternet sayesinde de canlı borsa takibi günümüzde kolaylıkla yapılabilmektedir. Eskiden borsa seans salonlarında gerçekleştirilen işlemler ve veri takibi düşünüldüğü zaman gürültülü, stresli ortamlar olduğu görülecektir. Şimdi ise evden, ofisten veya internet bağlantısı olan herhangi bir yerden veri takibi yapılabilmekte ve buna göre portföye yön verilebilmektedir.

Borsa takibi yapmak, portföyünüzde bulunan yatırım araçlarının fiyatları üzerine etkili olabilecek faktörlerin takibini, piyasada dalgalanmalara neden olabilecek faktörlerin takibini içermektedir. Genel olarak bakıldığında dünya ekonomisi üzerine etkili olan hemen her faktörün piyasada dalgalanmaya neden olduğu, arz – talep üzerine etkili olduğu ve bu nedenle de yatırım araçlarının fiyatlarında değişikliklere neden olduğu bilinmektedir. Bir yatırımcının öncelikle bu faktörlerin neler olduğunu bu nedenle önemlidir. Aynı zamanda bu faktörlerin nasıl etkiler yarattığını bilmek de gerekmektedir.

Anlık veri takibinin yapılması dışında fiyat grafiklerinin de analiz edilerek geleceğe yönelik trend hakkında öngörülere sahip olmak gerekir. Canlı borsa takibi ile piyasadan edinilen bilgiler ile fiyat grafiklerinden analizler ile edinilen bilgiler birlikte yorumlanarak geleceğe yönelik en doğru tahminlere sahip olunabilir.