Avrupa’da türev ürünlerinin işlem gördüğü en önemli ve en büyük piyasalar; Almanya/ Frankfurt Menkul Kıymetler Borsası, İngiltere/ Londra Borsası ,Avusturya/ Viyana Menkul Kıymetler Borsası ve Almanya – İsviçre ortak borsası olan Eurex Avrupa’da Son yıllar da Finansal Kriz ve  bu sıralar Avrupa’nın  boğuştuğu Borç Krizine rağmen değer kazanarak Dünya Borsaları arasında öne çıkan IMKB 100 endeksi ‘ de Avrupa Borsaları kapsamında işlem görmektedir.

Avrupa Borsaları,  çok yönlü ve çok uluslu firmaların ekonomik ve  sektörel performanslarını , işlem hacimlerini, şirket değerlerini ölçmek amacıyla oluşturulan FTSE 100 , CAC 40, DAX, XETRA DAX gibi dünya çapındaki endekslerin işlem gördükleri , yerel bir çok borsanın birleşmesinden meydana gelmiştir.

Avrupa’da işlem gören Endeksler, İşlem gördükleri Piyasalar ve Ülkeler;

BEL-20/ Euronext Brüksel Borsası (Belçika), AUSTRIA ATX/Viyana Menkul Kıymetler Borsası  (Avusturya), CAC 40 Future /Euronext Paris Borsası (Fransa) , CAC 40/ Euronext Paris Borsası  (Fransa), TecDax (Almanya), TecDax Future ( Almanya), XETRA DAX / Alman Borsası (Almanya), DAX Future/ Frankfurt Borsası (Almanya), GREECE ATHEX Composite/ Atina Menkul Kıymetler Borsası (Yunanistan), AEX Future/ Amsterdam Menkul Kıymetler Borsası ( Hollanda), DJ EURO STOXX 50 Future/ Eurex (Avrupa), FTSE 100 Future/ Euronext Londra Borsası  (İngiltere), Swiss Market Future/ Eurex  (İsviçre), FTSE 100 (İngiltere), İMKB 100/ İstanbul Menkul Kıymetler Borsası  (Türkiye).

FTSE 100
Financial Times Stock Exchange ‘in ana endeksi olan  ve İngiltere’nin  temel borsa endeksi olarak kabul edilen FTSE 100 endeksi, hisse senetleri Londra Borsalarında işlem gören piyasa değeri açısından en büyük 100 şirketin hisselerinden meydana gelmiştir. Avrupa Borsalarının en çok kazandıran ve en fazla işlem gören endeksleri arasında yer almaktadır.

CAC 40
% 45 ‘ini Fransız şirketlerine ait hisse senetlerinin oluşturduğu CAC 40 endeksi Fransa Borsalarında kote olan  piyasa büyüklüğü açısından en büyük 40 şirketin hisselerinden meydana gelmiştir. Endeksin % 55’ini  Amerika, İngiltere, Japonya ve Almanya kökenli şirketlerin hisseleri oluşturmaktadır. Uluslararası bir endeks olması sebebiyle bir çok ülkenin yakından takip ettiği önemli endeksler arasında yer almaktadır.

DAX 30
Frankfurt Borsasında kote olan, işlem hacmi ve kapitalizasyon bakımından performanslarının ölçüldüğü  30 büyük mavi çipli şirketin şirketin hisse senetlerinden meydana gelen DAX endeksi Almanya’nın en önemli borsa endeksidir. Ayrıca Almanya 30 olarak da bilinir.